Edukacja
Treści z działu „edukacja” z serwisu no-sweet.eu mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.
Przepękla ogórkowata (Momordicae Fructus) roślina jednoroczna, rosnąca w regionach tropikalnych, nazywana jest również balsamką ogórkowatą albo gorzkim melonem, karelą, karavellą, kathillą.
Insulinomimetyk – jego spożywanie skutkuje regeneracją komórek trzustkowych β i stymuluje wydzielanie insuliny (4).
Badania wykazały, że gorzki melon może ograniczyć gromadzenie się tkanki tłuszczowej w organizmie. Jest to wynik zdolności gorzkiego melona do stymulowania rozkładu lipidów lub tłuszczów, a jednocześnie hamuje syntezę kwasów tłuszczowych lub trójglicerydów, co czyni go dobrym wyborem dla osób planujących odchudzanie (5).
Związki zawarte w gorzkim melonie aktywują enzym AMPK, który usprawnia metabolizm i przyspiesza spalanie kwasów tłuszczowych – a te 2 elementy są kluczowe w odchudzaniu (4).
Triterpenoidy zwarte w gorzkim melonie wspomagają tolerancję glukozy i wchłanianie tłuszczu, dzięki czemu nie odkłada się on na brzuchu i udach (5).
Gorzki melon reguluje także poziom cukru we krwi, dzięki czemu skutecznie chroni nas przed odkładaniem się zbędnych kilogramów, bo – jak powszechnie wiadomo – to w dużej mierze nadmiar cukru powoduje nadwagę (4).
Gymnema Sylvestre to roślina dobrze znana w medycynie ajurwedyjskiej. Nazywany również gurmar, co w języku hindi oznacza „niszczyciel cukru”. Zawiera wśród swoich składników kwasy gymnemowy, znane ze swoich właściwości przeciwcukrzycowych.
Gymnema poważnie ogranicza odczucie słodkiego smaku spożytych potraw z zawartością cukru; blokuje receptory słodyczy w kubkach smakowych; zmniejsza chęć na jedzenie cukru; tłumi apetyt (1). Wspiera kontrolę masy ciała przez utrzymanie ograniczonego zdrowego poziomu apetytu i ograniczenie wartości kalorycznej spożywanego pokarmu. Wspiera utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy we krwi. Poprzez blokowanie alfa-glukozydazy hamuje rozkład cukrów złożonych do cukrów prostych w przewodzie pokarmowym, tym samym ograniczając ich wchłanianie (2).
W badaniu opublikowanym w Diabetes, Obesity and Metabolism: A Journal of Pharmacology and Therapeutics u osób, które przyjmowały Gymnema sylvestre extract (GSE) , wykazano aż 5% redukcję masy ciała (3).
Morwa biała (Morus Alba) to niewielkie drzewo liściaste z rodziny morwowatych. Jej naturalnym miejscem występowania są Chiny, w których wykorzystuje się właściwości lecznicze morwy od wielu wieków. W Europie morwa biała pojawiła się w XI wieku i obecnie jest chętnie uprawianą rośliną.
Morwa biała hamuje łaknienie, głównie słodyczy zmniejszając chęć podjadania. Wpływa na hamowanie wchłaniania cukrów w przewodzie pokarmowym, poprzez ograniczenie trawienia cukrów złożonych. Przeciwdziała odkładaniu się tkanki tłuszczowej (6,7).
Jesion wyniosły (Fraxinus Excelsior) występuje w większości regionów Europy od Morza Śródziemnego na południu do Norwegii na północy i na Kaukazie i zachodniej Rosji na wschodzie. Jesion to duże drzewo, które może wyrosnąć do 40 metrów. Drzewo jest żywotne, jego normalny wiek to około 200 lat, ale istnieją pewne drzewa, które są starsze niż 500 lat. Istnieje bardzo długa historyczna tradycja wykorzystania jesionu wyniosłego, jako leku. Jego zastosowanie, jako zioła leczniczego było już znane przez greckiego lekarza Hipokratesa (460-377 r.). St. Hildegard z Bingen (1098 – 1179), niemiecki pisarz, kompozytor i filozof, pisze o użyciu części z drzewa, jako leczenia podagry i reumatyzmu.
Ekstrakt z nasion jesionu wyniosłego wpływa na zmniejszenie poziom glukozy po posiłku. Znacząco mniejsza ilość tkanki tłuszczowej. Znacząco podnosi poziom adiponektyny czyli białka syntetyzowanego przez tkankę tłuszczową. Związek ten może wpływać na obniżenie apetytu, ponadto reguluje przemiany metaboliczne. Dlatego adiponektyna kojarzona jest z nadmierną masą ciała i może wpłynąć pozytywnie na gospodarkę glukozową, a także insulinowrażliwość (8).
Imbir lekarski (Zingiber Officinale) to wieloletnia roślina, która charakteryzuje się zieloną łodygą i zielono-żółtymi kwiatostanami. Jednak to korzeń rośliny jest najciekawszy, gdyż to właśnie ta bulwiasta część imbiru jest surowcem o bardzo szerokim zastosowaniu. Uprawy tej rośliny zlokalizowane są głównie na terenie takich krajów jak: Indie, Chiny, Nepal, Tajwan, Bangladesz i Nigeria. Przede wszystkim imbir zawiera związki takie jak gingerole i szogaole. Odpowiadają one za stymulowanie czynności biologicznych w organizmie, podczas spożywania imbiru.
Imbir wspiera utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy we krwi. Poprawia sytość po posiłkową i wspomaga redukcję opornego tłuszczu brzusznego. Wspiera trawienie. Stosowanie imbiru to także sposób na zahamowanie nadmiernego apetytu. Działa regulująco na poziom leptyny (białko wydzielane przez adipocyty pełniące ważną rolę w regulacji pobierania pokarmu i gospodarki energetycznej organizmu) (9,10).
Liczi chińskie (Litchi Chinensis) zwane także śliwką chińską, liczi lub bliźniarką smaczną (Litchi chinensis Sonn.) – gatunek drzew tropikalnych z rodziny mydleńcowatych (Sapindaceae), jedyny przedstawiciel rodzaju liczi (Litchi). Pochodzi z rejonu Kambodży, Wietnamu i Filipin, ale jest uprawiany w wielu krajach o ciepłym klimacie.
Wyciąg z nasion liczi działa jak inhibitor lipazy trzustkowej hamując rozkład trójglicerydów do prostych kwasów tłuszczowych przez co zmniejsza wchłanianie tłuszczów co doprowadza do redukcji masy ciała. Identyczny mechanizm działania wykazuje popularny lek stosowany w leczeniu otyłości – orlistat (11,12). Obniża poziom glukozy we krwi i wykazuje działanie przeciw cukrzycowe (13).
Witamina B1 (tiamina) przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego poprzez nasilenie reakcji metabolicznych węglowodanów i aminokwasów, co ma wpływ na redukcję tkanki tłuszczowej i masy ciała. Tiamina ma bezpośredni wpływ na metabolizm cukrów i jej niedobór jest jasno skorelowany z częstością występowania otyłości u ludzi (14).
Berberys zwyczajny (Berberis Aristata) znany także jako kwaśnica pospolita to krzew, który gości w ogrodach jako roślina ozdobna. Jednak oprócz atrakcyjnego wyglądu posiada również liczne właściwości zdrowotne.
Wyciąg z kory berberysu wpływa na zmniejszenie insulinooporności oraz obniżenie poziom cukru we krwi u osób z cukrzyca typu 2, korzystnie wpływa na metabolizm oraz pomaga utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu przez co obniża masę ciała. Działanie berberyny polega na przyspieszeniu tempa spalania tkanki tłuszczowej, a także zwiększeniu uczucia sytości i wspomaganiu wykorzystania tłuszczy na potrzeby energetyczne. Berberyna aktywuje enzym AMPK, którego rolą jest regulowanie procesu metabolizmu. Substancja ta wpływa również na wydzielanie hormonów – leptyny, insuliny i adiponektyny – odpowiedzialnych za tworzenie tkanki tłuszczowej i odczuwanie sytości. Co więcej, berberyna wspomaga wykorzystanie substratów energetycznych podczas wysiłku fizycznego i reguluje hormony, które mają wpływ na magazynowanie tłuszczu. Wszystkie te właściwości sprawiają, że berberyna bardzo często określana jest mianem doskonałego „spalacza tłuszczu„ (14,15)
W meta analizie wielu badań wykazano, że berberyna wykazuje podobną skuteczność jak niektóre doustne leki przeciwcukrzycowe jak metformina czy glipizydyna (16).
Pieprz czarny (Piper Nigrum) Piperyna zawarta w czarnym pieprzu wykazuje wielotorowe działanie na układ pokarmowy. Alkaloid ten nasila procesy lipolizy, czyli rozpadu komórek tłuszczowych, co ułatwia utratę zbędnych kilogramów. Ponadto większe dawki piperyny obniżają poziom trójglicerydów i frakcji tzw. złego cholesterolu LDL, przy jednoczesnym zwiększeniu frakcji tzw. dobrego cholesterolu HDL (18).
Według najnowszych badań umieszczonych w Journal of Agricultural and Food Chemistry działanie piperyny polega na jej wpływie w procesy tworzenia się nowych komórek tłuszczowych. Co za tym idzie pozytywne działanie ekstraktów z czarnego pieprzu w odchudzaniu zyskało kolejną silną podstawę w postaci wyników naukowych badań (17).
Chrom (pikolinian chromu) regulując poziom cukru we krwi, hamuje napady wilczego głodu, zmniejsza apetyt, redukuje apetyt na słodycze, przyspiesza również spalanie tkanki tłuszczowej (19). Chrom wspomaga redukcję masy ciała (20).
- https://www.researchgate.net/publication/313791573_Suppression_of_Oral_Sweet_Taste_Sensation_with_Gymnema_sylvestre_Affects_Postprandial_Gastrointestinal_Blood_Flow_and_Gastric_Emptying_in_Humans
- https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fphar.2017.00228/full
- https://dom-pubs.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1462-8902.2004.00328.x
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9000558/
- https://kulnaro.pl/gorzki-melon-odchudzanie-skuteczny-spalacz-tluszczu/
- Morwa biała na odchudzanie – właściwości i działanie (dimedic.eu)
- Anti-Obesity Effects of Morus alba L. and Aronia melanocarpa in a High-Fat Diet-Induced Obese C57BL/6J Mouse Model – PMC (nih.gov)
- A Fraxinus excelsior L. seeds/fruits extract benefits glucose homeostasis and adiposity related markers in elderly overweight/obese subjects: A longitudinal, randomized, crossover, double-blind, placebo-controlled nutritional intervention study – ScienceDirect
- https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/10408398.2018.1427044
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5818945/
- https://pubs.rsc.org/en/content/articlelanding/2022/FO/D1FO03991A
- https://hrcak.srce.hr/file/319533
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4352173/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34956436/
- https://www.restartmed.com/berberine-weight-loss/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3478874/
- https://www.hindawi.com/journals/ecam/2022/6288742/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21713094/#:~:text=Results%3A%20Supplementing%20piperine%20with%20HFD%20significantly%20reduced%20not,HDL%20levels%2C%20with%20no%20change%20in%20food%20intake.
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2753428/
- https://academic.oup.com/nutritionreviews/article/56/9/266/1860507